Pianistul Lucian Ban concertează, marți, 29 mai, ora 20.30, în Sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat Cluj, alături de saxofonistul Abraham Burton.
Un duet unic, intitulat Blacksalt, care amestecă jazz-ul si improvizația cu influențe de muzică tradițională din Transilvania și Belize, într-un concept și sound cu totul originale. Abraham Burton spune despre colaborarea cu Lucian Ban: „Muzica lui este printre cele mai creative pe care le-am cântat vreodată. Are multă emoție și trăire, are și un ritm propriu interior, curge foarte bine, este foarte lirică.”
„Cei doi creează o muzică ce reinventează idiomul, un flux sonor ce coboară din marea tradiție a jazz ului, dar se îndreaptă creativ spre viitor. Ei reprezintă noul jazz în forma sa cea mai spectaculoasă” se scria în Jazz Inside Magazine.
![OLYMPUS DIGITAL CAMERA](http://cluj24h.ro/wp-content/uploads/Lucian-Ban-by-C.-Lazia-2-300x200.jpg)
La rândul său, Lucian Ban consideră că: „Între mine și Abraham există o chimie muzicală și umană cu totul particulară. El este unul dintre cei mai mari cunoscători ai tradiției jazz-ului american și posedă un simț al melodiei uluitor, cu totul unic între muzicienii de jazz”.