Georgel BOBIȘ ÎN FINALA de simplu la Brno

15086967_10157624324825408_1673904662_nGeorgel Bobiș a reușit să se califice, pentru România, în finala Campionatelor Mondiale de futnet de la Brno, din Cehia, la proba de simplu.

Reprezentantul nostru, care este legitimat la Tengo Salonta, a avut o semifinală cu un adversar incomod, sud-coreeanul Shin Baek. Gică a reușit să câștige cu 2-0 (11-9, 13-11), după un meci greu, în care emoțiile nu au lipsit. Bihoreanul a început crispat partida, iar greșelile la serviciu, în număr de 3 în primul set, l-au adus în joc pe asiatic.

Au mai fost și câteva greșeli flagrante de arbitraj, pe serviciile din stânga ale lui Shin Baek, adică atunci când suma sa de puncte era impară. Din elan, acesta depășea linia mediană a terenului, ajungând să servească din dreapta, însă fără ca arbitrii să observe acest lucru. Cumulul de factori a făcut ca Gică să nu se desprindă, iar atacurile sale pe lateralele terenului să nu fie la fel de eficiente ca altădată. El a reușit să se desprindă în câștigător abia în finalul manșei, ultimul punct fiind făcut pe o preluare imperfectă, ajunsă însă la timp pentru a-l pasa pe Shin Baek.

În setul doi, Shin Baek a continuat să se apere, fără să își asume riscuri, jucând la așteptarea greșelii. Bobiș s-a concentrat mai bine și a încercat să nu intre în jocul oponentului său. I-au mers mai bine și loviturile sale foarte tehnice, cu efecte greu de ghicit, însă, ca un făcut, deși a avut ostilitățile sub control, s-a ajuns în prelungiri.

15174454_10157624324880408_1040838463_nGică a ratat două mingi de meci, la 10-9 și 11-10, însă până la urmă a apărut eroarea și la Shin Baek, care doar a trimis mingea peste fileu, la scorul de 12-11, oferindu-i posibilitatea salontanului să închidă setul și, implicit, meciul. Shin Baek a avut și tribuna de partea sa, sud-coreenii, prin stilul de joc și prin comportament, atrăgând un imens capital de simpatie din partea spectatorilor cehi.

Georgel Bobiș și-a asigurat cel puțin medalia de argint, prima pentru delegația noastră la Brno. El va evolua mâine în finala de simplu contra adversarului său tradițional, cehul Ondrej Vit, care s-a impus în cealaltă semifinală, în fața elvețianului Sebastian Grandjean, cu 2-0 (11-5, 15-14).

cluj24h.ro, TEDxCluj, reducere bilete, marius moga

Articole Noi

Servicii de criolipoliză la Allure Clinique de Beaute!

Slăbește la rece, fără bisturiu și la un preț accesibil printr-o procedură fără riscuri. În doar trei ședințe, poți scăpa de 5-6 cm în circumferință.

criolipoliza cluj, criolipoliza ieftin, salon criolipoliza cluj, criolipoliza marasti, cluj24h, beneficii criolipoliza, allure clinique de beaute cluj