Crusaders au anihilat „Monştrii” de pe malurile Mureşului

0
376

20150419_103609__IMG_3751Duminică, echipa clujeană de fotbal american, Cluj Crusaders a ȋntâlnit, ȋn deplasare, gruparea mureşeană, Mureş Monsters ȋn cadrul etapei interconferinţe a CNFA 2015.

Chiar dacă Monsters au avut avantajul terenului propriu, favorită ȋn confruntare a fost Crusaders, care nu a pierdut nici un meci acest an.

În primul sfert, Dan Crâsnic şi Jeremy David au ȋnscris, pentru clujeni, câte un touchdown, iar Tamas Laszlo a ȋnscris doar un extra point din două ȋncercări.

Jucătorul american, Trevor Lothrop, a reuşit să recupereze un fumble, provocat de Zitzman Peter ȋn red zone-ul mureşenilor, şi să aducă primele şase puncte ale celui de-al doilea sfert al partidei. Marian Mikacs, Cristian Feier şi Oltean Florin au contribuit, fiecare cucâte un touchdown, la majorarea scorului, iar kick-erul clujenilor a ratat doar un şut printre buţi din cele patru ȋncercări ale sfertului.

După ieşirea de la vestiare, clujenii au mai adaugat şase puncte, prin Florin Oltean, scorului de 40-0, ȋnregistrat la pauză pentru oaspeţi.

În ultima parte a partidei, Elod Todor a receptat o pasă trimisă de qb-ul clujean şi a marcat primele şase puncte din activitatea lui sportivă, iar extra punctul a fost transformat ulterior.

20150419_115341__IMG_4034În ultimele momente ale partidei, Monsters au reuşit să ȋnscrie tochdownul de onoare prin Gabriel Hallai.

Susţinuţi de un public numeros, printre care şi baschetbalistul Kyndall Dykes, Mureş Monsters s-au declarat ȋnvinşi de Cluj Crusaders, la expirarea timpului de joc, cu scorul 53-6.

În aceeaşi etapă, „Locomotivele” reşiţene au pierdut, la Bucureşti, disputa cu Warriorscu scorul 26-12.

Etapa interconferinţe din CNFA se va ȋncheia săptămâna viitoare, la Timişoara, unde 89ers vor ȋncerca să-şi ia revanşa finalei pierdute anul trecut, ȋn faţa campioanei Bucureşti Rebels.

Petrişor Dumitrache va lipsi din lotul „Cruciaţilor” ȋn meciul cu Reşiţa Locomotives, de la Cluj-Napoca din 3 mai 2015,  din cauza unei accidentări suferite la genunchiul drept ȋn timpul partidei de la Târgu-Mureş.