![apaczai_kissgabor2](http://cluj24h.ro/wp-content/uploads/apaczai_kissgabor2-200x300.png)
![apaczai_kissgabor](http://cluj24h.ro/wp-content/uploads/apaczai_kissgabor-300x201.png)
Stimate domnule inspector școlar general,
Noi, reprezentanții asociațiilor și fundațiilor civile și profesionale clujene, urmărim cu îngrijorare impasul în care a ajuns secția cu profil de artă din cadrul Liceului Teoretic Apáczai Csere János. Pilonul principal al învățământului profesional cu limba maghiară de predare în domeniul artelor plastice, care în ultimii 16 ani a asigurat dezvoltarea la cel mai ridicat nivel a capacității creatoare și de exprimare artistică a mai multor generații de copii, precum și fundamentarea culturii generale și artistice ale acestora, a ajuns într-o situație critică. Elevii de la secția de desen a Liceului Apáczai și-au afirmat talentul la numeroase expoziții de artă, lucrările lor au apărut în diverse publicații din domeniu. Aceste rezultate confirmă eficiența programului de învățământ menit să dezvolte talentul elevilor, recunoscut nu doar la nivelul orașului nostru, ci și într-un cadru mai larg, național și internațional. Dreptul la învățământul în limba maternă este un drept fundamental garantat atât de Constituția României, cât și de tratatele internaționale semnate. Acest drept, în conformitate cu Legea Educației Naționale, trebuie asigurat și în cadrul învățământului de specialitate din domeniul artelor plastice. Ținând cont de interesele comunității noastre, bazându-ne pe drepturile garantate de legile în vigoare, ne adresăm Ministerului Educației Naționale și Inspectoratului Școlar Județean Cluj cu rugămintea de a asigura și în viitor elevilor posibilitatea să învețe în limba maghiară în cadrul secției cu profil de artă, așa cum s-a întâmplat și în anii anteriori.
Având în vedere faptul că rezolvarea rapidă și favorabilă a situației create nu reprezintă doar interesul comunității maghiare, ci în același timp și al Ministerului Educației Naționale, al Inspectoratului Școlar Județean și al acelora care văd în copii viitorul vieții culturale și artistice, vă rugăm să luați în considerare argumentele evidențiate de către profesori, părinți și organizațiile civile și profesionale. Astfel, în perioada de înscrieri ce va avea loc în viitorul apropiat vă rugăm să găsiți o soluție pentru asigurarea învățământului profesional cu predare în limba maghiară în domeniul artelor plastice la Cluj-Napoca.
În speranța unui răspuns prompt și favorabil,
În numele Asociației Clujul Comoară: Gergely Balázs, președinte