Vezi programul zilelor Clujului de sâmbătă

zilele clujuluiCea de-a V-a ediţie a “Zilelor Clujului” va avea loc în perioada 22-26 mai 2015, iar această ediţie va fi parte integrată a programului Cluj-Napoca – Capitală Europeană a Tineretului 2015.

Piaţa Unirii

10:00 – 14:00 Festivalul Ştiinţei

Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj

17:00 Parada Zilelor Clujului

Seara de muzică clasică

18:00  Stradivarius Enescu Experience

Alexandru Tomescu-vioara Stradivarius Elder

Eduard Kunz-pian

19:30 Gala Operelor Clujene

Opera Naţională Română şi Opera Maghiară de Stat

21:30 Filarmonica de Stat Transilvania alături de soliştii:

Viorica Cortez, Diana Ţugui, Ştefan Pop, Florin Estefan.

Cu sprijinul EBS România

22:45 Teatru Stradal

Parola Bianca – Moonlight Invasion

Piaţa Muzeului

16:00 Moment artistic de poezie şi modă pe ritmurile

compozitorului Antonio Vivaldi

Oraşul înfrăţit Parma (Italia)

Asociaţia Culturală La Pergamena

19:00 Corul Panda Kids

Grădiniţa Panda

19:20  Frozen Dog’s leg

20:00  Nuages Quartet

21:00 3 O’Clock

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00

 Promenada Cărţilor

UBB –  Turism cultural

„Cutiuţa cu suveniruri”

 Promenada Multiculturalităţii

„UBB – aduce o lume într-un oraş”

Târgul meşterilor populari clujeni   

Festivalul Culinar Internaţional

11:00 Demonstraţii gastronomice ale liceenilor clujeni

Elevii îşi vor demonstra talentul culinar fiind îndrumaţi de cei mai cunoscuţi chefi din Cluj

15:30 Taekwondo şi dansuri coreene

Demonstraţii şi degustări culinare

16:00 – Preparat coreean

16:30 – Restaurant Miko

17:00 – Prăjitoria Olivo

17:30 – Chef Cezar Munteanu

18:00 – Chef Adrian Pop

18:30 – Chef Ioan Fatol

Concerte scenă  – Str. Mihail Kogălniceanu

19:30 Concert de Folk

Laureaţii festivalului „Flori de mai”

20:30 Catrhythm

21:30 Costi Cămărăşan Band

22:30 Teatru Stradal

Parola Bianca – Moonlight Invasion

Str. Potaissa – Zidul Cetăţii

Tabăra Antică

10:00 – 21:00

Tabăra civilă şi militară – ateliere şi antrenamente

14:00 –  Bătălia dintre o legiune romană şi barbari

19:00 – Ceremonia de ridicare a oraşului Napoca la gradul de municipium de către împăratul Hadrian

Tabăra Medievală

10:00–21:00 Ateliere şi confecţionare măşti

10.30 Teatru de păpuşi

Prinţesa mofturoasă

11:00 Commedia dell`arte

Bolnavul închipuit

12:00 Instrucţia scutierilor

13:00 Prezentarea vieţii şi a iurtei nomade

15:00 Legenda lui Matia Corvin la Cluj

16.00 Demonstraţii ale breslelor clujene

18:00 Teatru de păpuşi Înpărăteasa neagră

18:30 Teatru Înşir-te mărgărite

20:00 Turnir cavaleresc

Memo 10

11:00 – 18:00 Ziua culinară coreeană

Maeştri bucătari din Suwon (Coreea de Sud)

Malul Someşului

11:00 Inaugurarea monumentului

oraşului înfrăţit Rockford, Illinois (U.S.A.)

Grădina Botanică Alexandru Borza

      18:00 Concerte

      Los Pomelos

      Rock Academy

      20:00 De-a Charlie Chaplin prin grădină

      Liceul de Coregrafie

      20:30 Proiecţie de film

      Charlie Chaplin în The Kid

      Scena Urbană

Parcul Central „Simion Bărnuţiu”

10:00 – 20:00 The Fun Zone

14:00 – 18:00 Youth Fairâ

Parcul Central – Foişor

15.30 Poţi fi şi tu campion!

Demonstraţie Aikido, Judo

Concurs pentru copii

Organizator: Adrian Petre

Casino – Centrul de cultură urbană

18:00 Alandala – open air social event

La Terenuri – Mănăştur

Expoziţie Foto Rewilding Europe:

Delta Dunării – noi perspective
12:00 Şcoala L. Rebreanu
14:00 Macheta Participativă a Zonei #2
14:00 Atelier de Teatru
15:00 Atelier Foto
Concerte
16:00 Nuages Quartet
17:00 Teatru – Teen Nation
18:00 Eveniment folcloric SURPRIZĂ!
20:00 Raze de soare şi Ion din Dorobanţi feat. Matteo Islandezu
21:30 Luciri Optzeciste şi Dj Darius

Cinema Mărăşti

11:00 şi 19:00

Teatru de păpuşi Scufiţa Roşie

Anima Art

The Dungeon

Str. Petru Maior 13

10:00-14:00 Ziua porţilor deschise

Bld. Eroilor

16:00 Flashmob Majorete

Fest. Int. de Dans Contemporan

STEPS – În Jurul Lumii

Madness Junioare

17:00 – 21:00 Animaţie Stradală

Famous for entertainment

Casa Matia Corvin

Teatru în cadrul Man.In.Fest

14:00 Devenir

15:30 Golden

16:30 Stillman Theatre

18:00 Inevidenza

20:00 Varina

Tur Ghidat

Incursiune în arhitectura clujeană

Plecare: ora 17:00

Bld. Eroilor 6-8 – C.I.T.

Durata: 2h

Cluj Guided Tours

La Palat

Curtea Muzeului de Artă

22:00 Nico de Transilvania

Teatru în cadrul Man.In.Fest

22:00 Tea Time in Europe