Se apropie a V-a ediție a FESTIVALULUI BUNĂTĂŢILOR TRADIȚIONALE DE LA MĂRIŞEL

17741290_199326977223623_580187661_nŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, PELAGHIA ROŞU ” MĂRIŞEL susţinută de Primăria comunei Mărişel şi de Consiliul Local al comunei Mărişel, alături de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Cluj ÎN PARTENERIAT cu 23 unități de învățământ preuniversitar din 15 județe din România…

1.ŞCOALA GIMNAZIALĂ VALEA IERII, JUD. CLUJ

2.ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,MIRCEA LUCA” BĂIŞOARA, JUD. CLUJ

3.ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,LIVIU DAN” MOCIU, JUD. CLUJ

4.ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,OCTAVIAN GOGA” CLUJ-NAPOCA, JUD. CLUJ

5.COLEGIUL TEHNIC ,,ANGHEL SALIGNY” CLUJ-NAPOCA, JUD. CLUJ

6.ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,GHEORGHE ŞINCAI” FLOREŞTI, JUD. CLUJ

7.LICEUL TEORETIC ,,GELU VOIEVOD” GILĂU, JUD.CLUJ

8.ŞCOALA GIMNAZIALĂ GHEORGHE LAZĂR, IALOMIŢA

9.ŞCOALA GIMNAZIALĂ JOSENII BÎRGĂULUI, JUD. BISTRIŢA-NĂSĂUD

10.ŞCOALA GIMNAZIALĂ SĂPÂNŢA, JUD. MARAMUREŞ

11.ŞCOALA GIMNAZIALĂ REMEŢI, JUD. MARAMUREŞ

12.LICEUL TEHNOLOGIC NR. 1 LUDUŞ, JUD. MUREŞ

13.ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,EMIL RACOVIŢĂ” GÎRDA DE SUS, JUD. ALBA

14.ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 BATĂR, JUD. BIHOR

15.ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 OŢELUL ROŞU, JUD. CARAŞ – SEVERIN

16.COLEGIUL NAŢIONAL ,,ŞTEFAN CEL MARE”, JUD. NEAMŢ

17.LICEUL TEHNOLOGIC ,,GHENUŢĂ COMAN” MURGENI, JUD. VASLUI

18.ŞCOALA GIMNAZIALĂ GĂINEŞTI, JUD. SUCEAVA

19.LICEUL TEHNOLOGIC ,,GOGA IONESCU” TITU, JUD. DÂMBOVIŢA

20.ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 AFUMAŢI, JUD. ILFOV

21. ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.112, SECTOR 3, BUCUREŞTI, JUD. ILFOV

22.COLEGIUL NAŢIONAL ,,DINICU GOLESCU” CÂMPULUNG, JUD. ARGEŞ

23.ŞCOALA GIMNAZIALĂ PRUNDENI, JUD. VÂLCEA

VĂ INVITĂCU MARE DRAG…

ÎN DATA DE 26 MAI 2017, ÎNTRE ORELE 12.00 – 22.00, LA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,PELAGHIA ROŞU” DIN COMUNA

MĂRIŞEL, JUDEŢUL CLUJ, PENTRU A PARTICIPA LA

EVENIMENTUL:

FESTIVALUL BUNĂTĂŢILOR TRADIȚIONALE DE LA MĂRIŞEL  EDIŢIA a V-a ACTIVITATE CUPRINSĂ ÎN CADRUL PROIECTULUI CAER 2017, CU TITLUL: TEZAUR CULTURAL APUSEAN – PRACTICI ANCESTRALE ÎN CONTEXT CONTEMPORAN

festival

FESTIVALUL – CONCURS INCLUDE:

 CREAŢIE LITERAR – ISTORICĂ:

* Prezentarea ppt. sau video a unităţilor de învăţământ, a monografiilor localităţilor de provenienţă a şcolilor partenere (date privind aşezarea geografică, istoricul, obiectivele turistice, istorice, culturale, obiceiurile şi tradiţiile specifice locale etc.) și a activităţilor derulate individual de către fiecare şcoală pe parcursul proiectului – maxim 10 min./şcoală;

 CREAŢIE ARTISTICĂ:

* Parada şi prezentarea costumelor populare tradiţionale (câte doi elevi/şcoală);

* Parada cailor – concurs cai de frumuseţe (numai elevii din școala gazdă);

* Organizarea unor expoziții de fotografie cu imagini relevante din zona școlilor partenere – câte un stand/ şcoală;

* Organizarea unor expoziţii -ateliere meşteşugăreşti (expoziţie standuri  cu ornamente, obiecte din lut si lemn, sculpturi, picturi pe sticlă sau lemn, ţesături, cusături etc.) – câte un stand/ şcoală;

 CREAŢIE ARTĂ CULINARĂ:

* Organizarea unor expoziţii/standuri cu produse tradiţionale agroalimentare naturale şi/sau conservate (câte un stand/ şcoală);

* Gătitul în aer liber (numai elevii și părinții din școala gazdă);

 CREAŢIE FOLCLORICĂ:

*Concurs de interpretare cântece populare între elevii şcolilor partenere;

*Concurs de dansuri populare între ansamblurile şcolilor partenere.

SE VOR ORGANIZA CONCURSURI CU PREMII:

• Pentru cea mai reuşită prezentare ppt. sau video a unităţilor de învăţământ şi a monografiilor localităţilor de provenienţă a şcolilor partenere și a activităţilor derulate individual de către fiecare şcoală pe parcursul proiectului;

• Pentru cel mai complet şi diversificat stand cu produse agroalimentare naturale şi/sau conservate;

• Pentru cel mai original atelier meşteşugăresc.

• Pentru cea mai reuşită fotografie, ilustrând zona de proveniență a școlilor participante la festivalul-concurs;

• Pentru cel mai autentic costum popular tradiţional şi pentru cea mai reuşită prezentare;

• Pentru cel mai frumos cal din localitate;

• Pentru cea mai bună interpretare a cântecului popular aparținând zonei de proveniență a elevilor;

• Pentru cel mai bun ansamblu de dansuri populare.

Iată câteva motive pentru care trebuie ca şi dvs. să participaţi:

• Pentru a sărbători împreună sfârșitul de primăvară și începutul verii cu bunătăţile ei, pentru a marca şi omagia aceste anotimpuri;

• Pentru a observa şi degusta sortimentele de produse agroalimentare care se găsesc în zonele de proveniență ale celor 24 școli participante la festival;

• Pentru a descoperi şi observa originalele ateliere meşteşugăreşti, obiceiurile şi tradiţiile zonelor celor 24 școli partenere, din cele 15 județe ale țării;

• Pentru a observa obiceiurile culinare din aceaste zone, portul popular tradiţional specific, pentru a identifica cei mai frumoşi cai din zona noastră, pentru a cunoaşte mai bine şi a promova comuna Mărişel;

• Pentru a câştiga experienţă în domeniul conservării produselor agroalimentare;

• Pentru socializare şi relaţionare directă cu elevii şcolilor partenere, cu părinţii acestora, cu dascălii acestor unităţi de învăţământ, cu autorităţile locale, cu întreaga comunitate locală şi nu numai…

• Pentru a face parte dintr-o echipă frumoasă, plină de elevi dedicaţi, veseli şi simpatici, sârguincioşi la învăţătură, muncitori şi inventivi, dar şi distractivi şi de gaşcă!

Aşadar, vă aşteptăm la noi în echipă!

DISTRACŢIE ŞI VOIE BUNĂ LA MUNTE!!!

FESTIVALUL- CONCURS VA FI JURIZAT DE SPECIALIȘTI ÎN DOMENIU ȘI VA AVEA URMĂTOAREA COMPONENȚĂ:

1) Dna Marinela Zegrean ISTICI – managerul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Cluj;

2) Dl Dr. Mircea CÎMPEANU – cercetător cultură și arte tradiționale în cadrul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Cluj;

3) Dna Mariana POP – inspector școlar general adjunct în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Cluj;

4) Dna Luminița CHICINAȘ – inspector școlar în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Cluj;

5) Dna Mirela Dana Feneșan – directorul școlii gazdă;

6) Dl Conf. Univ. Dr. Aurel BODIU – etnolog;

7) Dl Gelu FURDUI – realizator emisiuni radio;

8) Dl Viorel GHIC – primarul comunei Mărișel.

PROGRAM:

11.00 – 12.00: Sosirea și înregistrarea participanților;

12.00 – 12.15: Deschiderea oficială, prezentarea Festivalului – concurs și a participanților;

12.15 – 14.00: Prezentarea ppt. sau video a unităţilor de învăţământ, a monografiilor localităţilor de provenienţă a şcolilor partenere și a activităţilor derulate individual de către fiecare şcoală pe parcursul proiectului – maxim 10 min./şcoală;

14.00 – 14.15: Expoziţie standuri cu produse tradiţionale agroalimentare naturale şi/sau conservate (câte un stand/ şcoală);

14.15 – 14.30: Expoziţie – ateliere meşteşugăreşti – câte un stand/ şcoală;

14.30 – 14.45: Expoziție de fotografie cu imagini relevante din zona școlilor partenere – câte un stand/ şcoală;

14.45 – 15.00: Parada şi prezentarea costumelor populare tradiţionale (câte doi elevi/şcoală);

15.00 – 15.15: Parada cailor – concurs cai de frumuseţe (numai elevii din școala gazdă – activitate pentru divertisment);

15.15 – 15.45: Concurs interpretare cântece populare;

15.45 – 16.15: Concurs de dansuri populare între ansamblurile şcolilor partenere;

11.00 – 16.00: Gătitul în aer liber (numai elevii și părinții din școala gazdă – activitate pentru divertisment);

16.15 – 16.45: Masa de prânz;

16.45 – 17.00: Deliberarea juriului;

17.00 – 17.30: Festivitatea de premiere;

17.30 – 19.00: Spectacol folcloric ;

19.00 – 21.00: Vizită la Muzeul Satului, Biserica Ortodoxă, Crucea Iancului etc. – activitate opțională;

21.00 – 22.00: Închiderea Festivalului – concurs, urmată de Foc de tabără.

NE VOR BUCURA ŞI NE VOR ÎNCÂNTA CU MUZICĂ POPULARĂ DE CALITATE… INVITAŢII NOŞTRI DRAGI:

Sorin – Ionel BRĂILEANU

sorin

Violeta GOIA TUINETE

violeta

Daiana – Lavinia MARIȘ

daiana

Cosmin Raul MOCEAN

cosmin

Eugenia Corpodean CICEU

eugenia

Prezintă:

Sorin – Ionel BRĂILEANU

sorin 1